Zwiedzamy Gdańsk i Gdynię. Realizujemy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”

Magdalena Kalemba-Borowczak

W dniach 12-14 października 2021r. 43 uczniów z klas VII i VIII wzięło udział w zaplanowanej jeszcze przed pandemią wycieczce do Gdańska i Gdyni. Uczniowie zwiedzali miejsca mówiące o przeszłości naszego narodu, które wywarły wpływ na jego historię. Doskonałą lekcją o przeszłości stało się zwiedzanie Muzeum II wojny światowej. Dzięki audioprzewodnikom każdy z uczniów mógł we własnym tempie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami,  poznać losy  Polaków, którym przyszło żyć w czasach okupacji hitlerowskiej.

Kolejny dzień to  poznanie prawdy historycznej o walce w obronie Westerplattte. Spacer ulicami Gdańska pozwolił miłośnikom nowoczesności na docenienie osiągnięć technicznych naszych przodków. Urzekła nas gotycka Gdańska Bazylika Mariacka z bogactwem dzieł sztuki sakralnej, a szczególnie  funkcjonujący do dziś średniowieczny zegar astronomiczny, któremu pracy towarzyszy teatr figur. To tutaj pochowani są najsłynniejsi gdańszczanie, m.in. Maciej Płażyński – marszałek sejmu RP, Paweł Adamowicz – były prezydent Gdańska śmiertelnie raniony podczas finału WOŚP w 2019r.  Kolejny dzień to zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ORP Błyskawicy – polskiego niszczyciela z okresu dwudziestolecia wojennego, walczącego podczas II wojny światowej w obronie brzegów północnej Polski, oddanie czci rozstrzelanym we wrześniu 1939r.obrońcom Poczty Polskiej Wolnego Miasta Gdańsk oraz poznanie historycznych miejsc związanych z wydarzeniami lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia niosących wolność ludziom pracującym nie tylko w Stoczni Gdańskiej.  Pomnik Poległych Stoczniowców wraz z mottem Cz. Miłosza upamiętnia wszystkich tych, którzy oddali życie, żądając praw i chleba. Dom Heweliusza, kościół św. Brygidy to kolejne miejsca poznawane razem z przewodnikiem Panem Januszem Czarskim, który interesująco opowiadał o niezwykłościach Gdańska. 

 Trzy dni uczniowie klas VII i VIII spędzili wypoczywając, ale przede wszystkim poznając polską historię oraz przeszłość, z której możemy być dumni.   

Dziękujemy Pani Ewie Hewusz- Skowrońskiej, Pani Ani Muchowskiej i Panu Markowi Jóźwiakowi za opiekę i zapewnienie doskonałej atmosfery podczas wycieczki.  

A Wam Drodzy Uczniowie, dziękujemy za to, że podczas wyjazdu pamiętaliście o Dniu Nauczyciela.