Klasa VI c w Galerii Sztuki Współczesnej w Poznaniu online

Magdalena Kalemba-Borowczak

Od września planowaliśmy klasowy wyjazd do Poznania w celu zwiedzania stolicy Wielkopolski. Niestety, pandemia nie pozwoliła nam na realizację planów, a realne spotkanie m.in. ze sztuką współczesną zostało przeniesione w przestrzeń online. Podczas dwóch godzin wychowawczych zwiedziliśmy Galerię Sztuki Współczesnej na ul. Wodnej w Poznaniu, po której oprowadziła nas Pani Agata Rodriguez.

 https://youtu.be/tEUKE2inUs8 

Miejsce to jest otwarte na różne rodzaje form i postaw artystycznych, pozwala młodym ludziom realizować ich twórcze projekty.  Dyrektor  Galerii zaproponowała nam uczestnictwo w projekcie finansowanym  ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Stuprocentowy  udział uczniów w zajęciach, ich zaangażowanie i powstałe prace potwierdzają, że spotkania ze sztuką, nawet te online, potrafią być bardzo inspirujące. 

 Zadaniem uczniów było twórcze spotkanie z dziełem malarskim, którego ilustracje otrzymali w połowie. Należało dorysować/domalować/dokleić to, co skojarzyło się uczniom, co zainspirowało ich do myślenia.  Najważniejsze, by to, co zostało stworzone „pasowało” do obrazka i było jego współczesnym dokończeniem, współczesną interpretacją, jednocześnie „pasując” w zupełnie nietypowy sposób. Tak właśnie powstały zupełnie inne, nowe, współczesne dzieła, które otrzymały drugą młodość, nowy tytuł, a nawet nowe życie. Efekty naszej pracy można zobaczyć poniżej.