Dla Niepodległej

Magdalena Kalemba-Borowczak

10 listopada 2019r. oficjalne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości  i tegoroczne święto Gminy „Granowskie Marcinki” rozpoczęliśmy uroczystą  Mszą św. w intencji Ojczyzny.

O godz. 16.00 władze Gminy wraz z dyrekcją Szkoły przedstawicielami rady rodziców, uczniami, pocztami sztandarowymi  Gminnego Kółka Rolniczego w Granowie, Szkoły Podstawowej w Granowie, delegacją OSP Granowo,  przybyłą z Ukrainy delegacją władz lokalnych z Obwodu Winnickiego w Rejonie Niemirow,  ze społecznością naszej Gminy oddali cześć  na Górze Zwycięstwa wszystkim, którzy zginęli, walcząc o wolność naszej Ojczyzny na przestrzeni ubiegłych stuleci.

Następnie, korowód prowadzony przez św. Marcina – Patrona Gminy i Parafii w Granowie przybył do sali gimnastycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, gdzie uczestniczyli w przygotowanej na tę uroczystość wieczornicy.  Wszystkich zebranych powitał dyrektor Szkoły  Ryszard Grajek wraz z wójtem Gminy Granowo  Zbigniewem Kaczmarkiem. W uroczystości brała tez udział delegacja
z Ukrainy, która w dowód przyjaźni podarowała mieszkańcom Gminy symboliczny bochen chleba złożony na ręce wójta Granowa oraz odśpiewała ukraińskie pieśni narodowe.  Wieczornicę rozpoczęła klasa III a przygotowana przez p. Mirosławę Kierzkowską i p. Marcina Kubla. Uczniowie w słowach wyśpiewanych utworów podziękowali  Bogu i Przodkom za wywalczoną nam wolność. Kolejnym punktem obchodów  Święta Niepodległości  było włączenie się w ogólnopolską  akcję „Niepodległa do hymnu” , która umożliwiła wszystkim uczestnikom wieczornicy - Polakom i naszym przyjaciołom z Ukrainy na wspólne, radosne, odśpiewanie Hymnu Polski.  Dalsza część uroczystości przeniosła zebranych  w przeszłość naszego kraju, przypomniała dni, kiedy przyszło Polakom żyć bez Polski, ale gdyby nie wierność słowom BÓG, HONOR, OJCZYZNA nie nastałyby dni chwały i sławy. Młodzi artyści wielokrotnie w spektaklu podkreślali ważność i aktualność słów:  

„Zadbajmy o naszą wolność w przyszłości, o której tak wiele mówimy!
 Albowiem dzisiaj jesteśmy wolni, ale jutro nie musimy…”

Niech te słowa będą przesłaniem dla nas i kolejnych pokoleń młodych Polaków.

Autorem scenariusza wieczornicy była Magdalena Kalemba-Borowczak, doboru utworów muzycznych oraz ich aranżacji dokonał Leszek Górka, scenografię przygotowały Anna Gawron – Walica i Maria Kocik, a fotorelację Natalia Kocik wraz z kołem fotograficznym.

Wieczornica zakończyła się  poczęstunkiem rogalami, które ufundowane zostały przez Wójta Gminy Granowo oraz chlebem podarowanym przez naszych przyjaciół  z Ukrainy.

Zobacz galerię >>>