Rozwijamy pasje, nie interesują nas nałogi.

A. Gawron-Walica, E. Kwiatek

W ramach projektu „Rozwijamy pasje, nie interesują nas nałogi.” uczniowie klas siódmych i ósmych wyjechali dnia 5 listopada do kina na film „Legiony”. Wyjazd ten zbiega się z 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

„Legiony” to osadzona w latach 1914-1916 opowieść o miłości, przyjaźni, marzeniach i dojrzewaniu. Zbiorowym bohaterem filmu są polscy żołnierze, tworzący podczas I wojny światowej formację będącą zalążkiem przyszłej armii polskiej.

Film oddaje hołd zbiorowemu wysiłkowi pokolenia, które w czasach niewoli chwyciło za broń i wywalczyło niepodległość. Wśród nich byli pokazani przez reżysera- Dariusza Gajewskiego między innymi ułani II Brygady Legionów, którzy 13 czerwca 1915 roku przeprowadzili brawurową szarżę na przeważające siły rosyjskie pod Rokitną.

Wyjazd do kina na film ”Legiony” wpisuje się również w wychowanie patriotyczne młodego pokolenia.

Nasi uczniowie oddali hołd Legionistom, nagradzając ich gromkimi brawami, po zakończeniu filmu. Ich postawa została doceniona przez jednego ze starszych widzów, który powiedział, że możemy być z naszych uczniów dumni.

Drodzy uczniowie! Jesteśmy z Was dumni.