NIE MA ZBRODNI BEZ KARY - Noc Kupały 2019

Joanna Karolczak, Olga Szulc

Inspiracją tegorocznej IX edycji Nocy świętojańskiej w Granowie był dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” oraz dwie ballady Adama Mickiewicza: „Lilije” i „Świtezianka”.

„Nie ma zbrodni bez kary” – to słowno – muzyczno – taneczne widowisko, które nawiązuje do ubiegłorocznej edycji „Nocy kupały”. Po wojnie między Słowianami i Cyganami, wioska cygańska została doszczętnie zniszczona, pozostały zgliszcza. Słowianom zabroniono zbliżania się do spalonej wioski. Jednak zakaz zostaje złamany przez Młodą Słowiankę… Tymczasem pojawia się piękna kobieta – Zło, obudzona na zgliszczach dawnej wioski cygańskiej. Za jej sprawą dojdzie do zdrady.

 

Zdradzoną przez swego ukochanego okaże się Młoda Słowianka, która zemści się, zabijając rywalkę. Jednakże rywalka przeżyje, by dręczyć Słowiankę. Ta z kolei popada w obłęd, gdy dociera do niej, jakiej zbrodni się dopuściła. Niewierny kochanek natomiast będzie targany wyrzutami sumienia, żałując swego postępowania.

W wiosce Słowian cały czas trwają przygotowania do nocy świętojańskiej. Kobieta – Zło to zapomniana Wiedźma Jaruha, która rzuciła klątwę na spaloną wioskę. Czarownica pod postacią pięknej kobiety – Zła, obudzonego przez Młodą Słowiankę, postanawia ukarać Młodych, Słowiankę za złamanie zakazu zbliżania się do dawnej wioski cygańskiej oraz za zbrodnię, której dokonała, a niewiernego kochanka za zdradę. Wiedźma sprowadza wielką wodę, która pochłania Młodych.

Atmosfera wydarzeń, które rozgrywają się podczas nocy świętojańskiej w wiosce Słowian, spotęgowana jest przez złowieszcze kruki, które cały czas krążą wokół wioski i nie wróżą nic dobrego.

Widowisko pełne grozy, tajemniczości, gdzie przeplatają się miłość, zdrada, nienawiść i zbrodnia. Ta ostatnia musi zostać ukarana, bo jak głosi dawne ludowe porzekadło: „nie ma zbrodni bez kary”…

Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez p. Olgę Szulc przy współpracy z p. Joanną Karolczak, tańcem i choreografią zajęła się p. Paulina Tomczak, taniec młodszych dziewczynek przygotowała p. Agnieszka Ciesielska oprawę muzyczną i nagrania uczniów zaaranżował p. Leszek Górka, stroje i dekoracje wykonały panie: Maria Kocik i Anna Gawron – Walica, światło i dźwięk zapewniła firma Firma C&K,

Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Natalii Kocik, która wraz z uczniami i absolwentami: Antonim Bresch, Piotrem Waszkowiakiem, Marcinem Poznaniakiem i Martyną Bielawską, przygotowała fotorelację.

Ogromne podziękowania dla strażaków OSP w Granowie, którzy co roku profesjonalnie zabezpieczają naszą imprezę i czuwają nad bezpieczeństwem naszych aktorów.

Chcemy również podziękować Dyrektorowi ZSP w Granowie – Ryszardowi Grajkowi za wszelkie starania i wspieranie nas w tym ogromnym przedsięwzięciu, jakim jest Noc nad stawem w Granowie.

W widowisku wystąpiło ponad osiemdziesięcioro uczniów Gimnazjum i SP w Granowie, którzy w pocie czoła w upalne dni przygotowywali się do tego emocjonującego wydarzenia. Bez nich nie byłoby tej magicznej nocy. Serdecznie dziękujemy przede wszystkim Wam Kochani, jak zawsze stanęliście na wysokości zadania! Jesteśmy z Was bardzo dumne!

Zobacz galerię >>>