Międzynarodowe Igrzyska Specjalne Grodzisk Wlkp. 2019

Monika Figlarz, Bogunia Miś, Marcin Kubel,, Leszek Migdałek

1 czerwca 2019r. nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowych Igrzyskach Specjalnych w Grodzisku Wlkp. Siedmioro zawodników z klasy I, II, IV oraz V SP zmierzyli się w konkurencjach sportowych z innymi niepełnosprawnymi intelektualnie uczestnikami ze szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej oraz stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych, a także z ekipą z belgijskiego miasta Merksplas. Zawody jak zawsze odbywały się pod hasłem: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”, bo nie rywalizacja była tu najważniejsza, ale udział i możliwość sprawdzenia swoich sił.

Tego szczególnego dnia ulicami Grodziska Wlkp. przeszedł kolorowy korowód wszystkich reprezentacji: zawodników, nauczycieli, trenerów oraz rodziców i zaproszonych gości w towarzystwie Grodziskiej Orkiestry Dętej, która nadawała nam rytm do marszu. Pozdrawiani przez mieszkańców miasta, zawodnicy wkroczyli na płytę boiska przy Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków, gdzie wciągnięto flagę na maszt, odśpiewano hymn osób niepełnosprawnych i zapalono znicz, dokonując tym samym uroczystego otwarcia Igrzysk. W tym podniosłym momencie do nieba wzleciało dwieście gołębi, których lot wszyscy z zachwytem obserwowali. Po obejrzeniu występów tanecznych, uczestnicy stanęli na starcie. Zawodnicy z naszej szkoły zmierzyli się w biegu na 50 m, skoku w dal z miejsca oraz we wspólnym biegu sztafetowym, w którym brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele. Na mecie na zwycięzców czekały medale, nagrody i pyszny poczęstunek z nieodłączną wojskową grochówką, po którą ustawiały się kolejki. Przez cały czas na niebie świeciło słońce, a z twarzy naszych zawodników nie schodziły uśmiechy, zaś z oczu rodziców biła duma i radość z sukcesów swoich dzieci, kiedy stając na podium, odbierali medale. Jedno jest pewne: pokonując swoje słabości, każdy z nich stał się zwycięzcą, bez względu na kolor medalu!