SZOK-niezbędnik

NIEZBĘDNIK TRZECIOKLASISTY

Drogi Gimnazjalisto, wielkimi krokami, zbliża się czas kiedy będziesz podejmować decyzję dotyczącą wyboru dalszej drogi kształcenia. Dla jednych ten wybór jest oczywisty (już wiedzą do jakiej szkoły złożą aplikację) dla innych jest to ciągle jeszcze niewiadoma. 

Wybierając szkołę pomyśl:

* Czy będąc w tej szkole będę miał możliwość realizować/ rozwijać moje zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności:

* sprawdź jakie profile klas są w szkole, którą wybierasz

*  sprawdź jakich języków możesz się uczyć (który jest kontynuacją, a którego nauka rozpoczyna się od podstaw)

* jaka jest oferta zajęć pozalekcyjnych

* jakie sukcesy odnosi szkoła (np. olimpiady przedmiotowe, sukcesy sportowe).

* Czy wybrany profil (np. w technikum, szkole zawodowej) odpowiada mojemu temperamentowi, charakterowi - czyli temu jaki jestem.

* Czy mój stan zdrowia pozwala mi się uczyć w danym zawodzie (w przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem medycyny pracy).

* Czy wiesz jakie predyspozycje należy mieć aby uczyć się w danym zawodzie?

* Jak długo chcesz kontynuować naukę? od tego zależy jaki rodzaj szkoły wybierzesz.

* Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na dany zawód?

* Ile czasu zajmie mi dojazd do szkoły? uwzględnij średni czas przejazdu rano i powrotu do domu, pamiętając o tym że będziesz potrzebować czasu na przygotowanie się na kolejne zajęcia.

 

A gdy już wybierzesz szkołę:

1. Policz, ile punktów podczas rekrutacji otrzymasz za swoje różne osiągnięcia szkolne (patrz: zasady przeliczania punktów).

2. Sprawdź, ile trzeba było mieć punktów, aby w poprzednich latach dostać się do szkoły, o której myślisz (patrz: strona internetowa danej szkoły, rankingi szkół). 

3. Dowiedź się, co inni mówią o szkole, którą się interesujesz – pytaj znajomych, zobacz stronę internetową szkoły, uczestnicz w „Drzwiach Otwartych” w danej szkole. 4. Sprawdź pozycję szkoły w rankingach na przestrzeni kilku ostatnich lat.

5. Sprawdź jak uczniowie wybranej przez Ciebie szkoły poradzili sobie na egzaminie maturalnym. 

6. Warto wybrać się na Targi Edukacyjne, które w tym roku będą odbywać się w dniach: 20-22.03.2015 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

7. Umów się na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym w Szok-u! 

Ranking szkół ponadgimnazjalnych w województwie wielkopolskim

Jak co roku magazyn Perspektywy stworzył 16 edycję Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2014r. Ocenie poddano 2291 liceów ogólnokształcących i 1867 techników.  

Najlepszym Liceum Ogólnokształcącym w Wielkopolsce zostało I Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu, a na pierwszym miejscu wśród techników znalazło się po raz kolejny Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu

Poniżej znajdują się odnośniki do rankingów: 

- rankingi licea ogólnokształcące w Wielkopolsce: 

Jaki/Jaka jestem...

Jaki/ Jaka jestem…

Odpowiedź na to pytanie poszerzasz każdego dnia poprzez zastanawianie się nad sobą (np. jakie są moje mocne, słabe strony, co lubię, czego nie lubię, jakie mam cechy charakteru, itp.) oraz informacje jakie uzyskujesz na swój temat od innych. Szukanie odpowiedzi na to pytanie jest niezbędne w procesie wyboru dalszej kariery edukacyjno-zawodowej.

W lepszym poznaniu siebie w kontekście wyboru szkoły pomoże Ci doradca zawodowy w Szkolnym Ośrodku Kariery a dodatkowo możesz skorzystać z zasobów internetowych…

Niemniej pamiętaj, że  NIE KAŻDY TEST JEST TESTEM, z którego uzyskasz wiarygodne informacje dlatego korzystaj ze sprawdzonych stron: 

Gra zatytułowana "Tajemnice Aeropolis"! Przeżywając przygody w 6 wirtualnych światach poznajesz swoje mocne strony, swoje potrzeby i upodobania pod kątem wyboru przyszłej pracy.

Grę trzeba ściągnąć na swój komputer wchodząc na stronę www.talentgamedownload.pl, na stronie projektu jest też poradnik dla gracza.

Osobom posługującym się sprawnie językiem angielskim polecamy bezpłatne, interaktywne narzędzie uznanej w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej metody. Bliskie nam jest hasło programu: "Gdy wieje wiatr - nie buduj muru, lecz wiatrak" sugerujące dostrzeganie w zmienności dzisiejszego świata raczej możliwości na rozwój niż zagrożenia.

Znajdziesz tu dwa narzędzia, które wypełniasz on-line i on-linę uzyskujesz interpretację wyników. Są to kwestionariusze osobowości - nie wskazujące do jakiej pracy masz predyspozycje, lecz mówiące o Tobie coś co może być istotne przy wyborze zawodu.

Jest też wiele miejsc z bezpłatnym dostępem do testów i psychozabaw, których trafność trudno sprawdzić. Takie testy możesz znaleźć na:

  • www.edulandia.pl również oferuje darmowy test Kompas - który zawód do ciebie pasuje. Wyniki mają być wysłane na maila. Warunkiem przystąpienia do testu jest rejestracja i zarazem zgoda na otrzymywanie wiadomości od Agora SA.