WYJAZD DO POWIDZA NA LOTNISKO WOJSKOWE, DZIĘKI ZAPROSZENIU NASZEGO ABSOLWENTA–CHORĄŻEGO PAWŁA KUBIAKA

Piotr Rogalski

     Minęło już trochę  czasu od naszego wyjazdu  do Powidza na lotnisko wojskowe, jednak ciągle wspomnieniami  wracamy do tego wydarzenia. Lotnisko nosi nazwę:  33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Do zadań realizowanych przez bazę należy zaliczyć: zabezpieczenie logistycznego szkolenia lotniczego oraz działań jednostek wojskowych Sił Powietrznych i Wojsk lądowych, bieżącej działalności 14 eskadry lotnictwa transportowego, utrzymanie stałej gotowości do realizacji stawianych przed nim zadań poprzez przyjmowanie statków powietrznych innych jednostek, a także jako miejsce stacjonowania polskich samolotów C-130 Hercules.

         Dnia 9.10.2014r. zwiedziliśmy dwa hangary, wieżę kontroli lotów, bazę straży pożarnej i spotkaliśmy się z sokolnikiem.   Najpierw zwiedziliśmy hangar, w którym był min. C-130 Hercules. Mogliśmy obejrzeć go również od wewnątrz. Robił niesamowite wrażenie.   Następnie byliśmy w bazie straży pożarnej, gdzie odbył się pokaz akcji gaszenia pożaru samolotu oraz pokaz samych samochodów. Każdy z nas miał możliwość  zasiąść za kierownicą wozu strażackiego i dowiedzieć się wszystkiego, co go interesowało. Zapoznaliśmy się więc z niełatwą  pracą  wojskowych strażaków. Później pojechaliśmy do drugiego hangaru, gdzie były min.: śmigłowiec MI 17, Sokół  oraz samolot rozpoznawczy Bryza. I tutaj każdy miał możliwość wejścia do środka samolotów i zapoznania się z ich budową i przeznaczeniem. Wszyscy pracownicy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Jak już wcześniej wspomniałem, zwiedziliśmy wieżę kontrolną lotów, obserwowaliśmy samolot Hercules podczas startu oraz podchodzenia do lądowania.

        Na koniec spotkaliśmy się z sokolnikiem pracującym na lotnisku, który pokazał nam i opowiedział  o sokołach i innych ptakach pilnujących, by na lotnisku nie dochodziło do wypadków. 

        Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego. Dowiedzieliśmy się w jakich zawodach można pracować na takim lotnisku i na czym polega  praca ludzi tam zatrudnionych.

        Wyjazd do Powidza dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy panu Pawłowi za zaproszenie i wszystkim pracownikom za to, że z takim ogromnym zaangażowaniem  zaopiekowali się nami, wzbogacili nas o nowe informacje i niesamowite przeżycia. 

Zobacz galerię >>>